Érdekességek az eukaliptuszról

Az eukaliptusz, az ausztrál kontinens ikonikus fája, nemcsak illatos leveleiről és gyógyító olajáról híres, hanem arról is, hogy alapjaiban változtathatja meg az ökoszisztémát, ahová betelepítik. De vajon mennyire barát vagy éppen ellenség ez a különleges növény?

Az eukaliptusz, amit az ausztrálok nemes egyszerűséggel kék gumifának (Dél-Ausztrália), sárga gumifának (Victoria állam) vagy éppen fehér vaskéregnek (Új-Dél-Wales) hívnak, sok-sok évvel ezelőtt került be Európa mediterrán vidékeire.

Európába érkezett ausztrál csoda

Az eukaliptuszt először portugál gyarmatosítók hozták Európába, majd a mediterrán térségben is elterjedt. Eleinte mocsarak lecsapolására használták, mert mélyre hatoló gyökérzete hatékonyan szívta fel a talajvizet, csökkentve a malária veszélyét. De ennek a gyors növekedésű fának a telepítése hamar problémákat is hozott.

Kiszáradt talajok és gyúlékony erdők

A mediterrán területekre betelepített fák több problémát is okoznak:

Az eukaliptusz hatalmas vízigénye miatt kiszárítja a talajt, amelyen növekszik. Mély gyökerei akár 40 méteres mélységből is képesek vizet és ásványi anyagokat felvenni, gyakorlatilag kisemmizve a környező növényeket.

Emellett illóolajai miatt rendkívül gyúlékony – forró, száraz nyarakon a belőle keletkező erdőtüzek valódi katasztrófát okozhatnak. Forró, száraz nyarakon fáklyaként ég a nap melegétől belobbanó eukaliptusz olaj, amely egyébként különleges illatával megtölti a levegőt és a távoli eukaliptuszfákat misztikus kék színbe burkolja. Nem véletlenül hívják az ausztrálok a Sidney-től nyugatra húzódó hegységet Blue Montain-nek.

égő eukaliptusz erdő

Az eukaliptusz haszna

Eredeti élőhelyükön a bozót- és erdőtüzek az eukaliptuszok természetes megújulását segítik. Több eukaliptusz faj kérge alatt ugyanis a fa sértetlen marad, és a tűz után kész friss hajtásokat fejleszteni.

Az eukaliptuszok sok állatnak nyújtanak menedéket.

Egyes kevés méreganyagot tartalmazó fajok a koalák egyetlen tápláléka. A megfelelő növényt fogyasztás előtt megszaglászzák a megfelelő választás érdekében. 200-500 gramm levelet fogyasztanak naponta.

A gyorsan fejlődő  eukaliptusz fája kiváló rost és papír alapanyag.

Az élő és száraz virágkötészet sztárja – Az eukaliptuszhajtások az élő virágkötészet kedvelt elemei. Ahogy dr. Fekete Szabolcs, virágkötő tanfolyamunk szakértője megfogalmazta:
Kötészeti célra elsősorban a tasmán havasi eukaliptusz (E. gunnii) és az ezüst tallér eukaliptusz (E. cinerea) fajok leveles hatásait használjuk. A hajtások fiatalon sárga, vöröses vagy szürke viaszréteggel fedettek, míg leveleik a viasz vastagságától függően zöld vagy szürkés árnyalatúak. Érdekesség, hogy szárítás után sem hullanak le, bár színük fakul. Szárazkötészethez több faj terméseit is gyűjtik és méret szerint csomagolják – egy újabb példa az eukaliptusz sokoldalúságára.

Mocsárból aranylelőhely? – Az eukaliptusz nemcsak vizet, hanem aranyat is képes felszívni! Egy 2013-as kutatás szerint a gyökerei aranyban gazdag talajban aranyrészecskéket juttatnak a levelekbe. Ez a felfedezés izgalmas lehetőségeket nyitott az aranylelőhelyek keresésében – egyes bányák előzetes felméréseihez ma már eukaliptuszokat is használnak.

Hasznos, mégis veszélyes? – Az eukaliptuszolaj gyógyhatásairól és rovarriasztó tulajdonságairól sokat hallhattunk. Papíripari alapanyagként és gyors növekedése miatt erdősítési projektekben is népszerű. Azonban nem mindenhol barát: betelepített növényként gyakran agresszívan terjed, gyomosít, és nehéz tőle megszabadulni.

virágzó eukaliptusz

Az eukaliptusz virágainak szépségét sok, színes, általában piros, sárga vagy fehér porzótömegének köszönheti.

Néhány eukaliptusz faj

Az Eucalyptus nemzetség változatos megjelenésű fajokból áll, a magas fáktól a kis termetű cserjékig. Ausztráliában a leggyakoribb faj a tasmaniai eukaliptusz Eucalyptus globulus. Világszerte belőle nyerik az eukaliptuszolajt.

A Fülöp-szigetekhez tartozó Mindanao szigeten, Új-Guineában és Indonéziában honos Eucalyptus deglupta vagy más néven a szivárvány eukaliptusz kérge a szivárvány színeiben játszik, ezért sok helyen ültetik díszfának. A 76 métert is elérő szivárvány eukaliptusz a föld egyik leggyorsabban fejlődő fája. A magról kelt példányok már pár év után termőre fordulnak. 50-150 évig él. Szépségét, érdekességét különböző időpontokban, csíkokban hámló kérge színes csíkjainak köszönheti. Nekünk erről le kell mondanunk, hiszen az esős trópusokon élő fagyérzékeny örökzöld, bár a mediterrán klímát is elviseli, a mi teleinket nem élné túl.

eukaliptusz fa

eukaliptusz fák Portugáliában

Néhány nálunk is nevelhető kertészeti fajta

Magyar kertészetekben az Eucalyptus gunnii, vagyis a havasi eukaliptusz több változata is elérhető. Az alábbi fajták találhatók meg:

  • Eucalyptus gunnii ‘Azura’
    Kompakt, lassabb növekedésű fajta, amely különösen ellenálló a hidegebb éghajlattal szemben. Ezüstös kék lombja remek kontrasztot ad más növényekkel. Alkalmas kisebb kertekbe vagy dézsában nevelésre.
Eucalyptus gunnii 'Azura'
  • Eucalyptus gunnii ‘Silverana’
    Egy másik hidegtűrő változat, amelynek lombja ragyogó ezüstszínű, különösen napfényben. Ideális választás szoliterként vagy sövényként.
Eucalyptus gunnii 'Silverana'
  • Eucalyptus gunnii ‘France Bleu’
    Törpe növekedésű, rendkívül dekoratív fajta, mely kisebb helyekre, erkélyekre vagy teraszokra is ajánlott. Lombja ezüstkék árnyalatú, és dézsában is jól érzi magát. Metszés nélküli magassága 3 méter.
Eucalyptus gunnii 'France Bleu'

Ezek a növények alkalmasak díszkertészeti célokra, illetve dézsában nevelve is tarthatók, különösen ott, ahol télire védett helyre tudják vinni. További részletekért érdemes felkeresni a hazai kertészetek honlapjait, például a Megyeri Szabolcs kertészetét vagy a Profifaiskola kínálatát.

A nálunk is árult fajták bátran használhatók.

Téli gondoskodás a dézsás eukaliptuszokról

A dézsában nevelt eukaliptuszfajták – különösen a kertészeti, fagyérzékeny változatok – télen különös gondoskodást igényelnek, mert a legtöbbjük nem tolerálja a hideg, magyar teleket. Íme, néhány tipp a sikeres teleltetéshez:

1. Védett helyre hozd be őket

  • A dézsás eukaliptuszokat még az első fagyok előtt érdemes egy világos, fagymentes helyiségbe vinni, például egy télikertbe, garázsba vagy zárt verandára.
  • Az ideális hőmérséklet teleltetéskor 5–10°C között van.

2. Világos környezet

  • Az eukaliptusz sok fényt igényel, még télen is, ezért helyezd az edényt ablak közelébe, vagy biztosíts mesterséges fényt növénylámpával.

3. Mérsékelt öntözés

  • Télen az eukaliptusz vízigénye jelentősen csökken. Tartsd a talaját enyhén nedvesen, de ne hagyd, hogy vízben álljon, mert ez gyökérrothadást okozhat.

4. Fagyvédelem kültéren maradó példányoknál

  • Ha nincs lehetőséged teleltetésre, akkor a dézsát jól szigetelt helyre kell rakni (pl. fal mellé), és alaposan be kell burkolni fagyvédő anyaggal.

 

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

vásárolj virágmagot!